Biz 40 yaş üstü artık değişen lise ve üniversite giriş sınavlarının isimlerini aklımızda tutamaz olduk. Eğitim sistemimizi oluşturan insanlar son 15 sene de bu isim değiştirme olayını çok tuttu ve habire yeni bir isim yaratır hale geldi. 


Peki bu yeni isimler, yeni sınav şekilleri bir işe yarıyor mu? 21. Yüzyıla uygun mu? Bu gençler nasıl bir eğitim istiyor diye soran var mı? Yok.

Binlerce Üniversite mezunu artık bırakın okudukları dalı, her hangi bir yerde iş bulamaz hale geldiler. 

Bugün sınavda ter döken oğlum için üzülüyorum açıkçası, çocuk daha sınava girmeden “amann bu ülkede eğitim mi var anne, ben bir yere girerim, merak etme” demesi beni üzdü.

17 yaşında bir gencin hayalleri olması gerek, “ben doktor olacağım, ben mühendis olacağım” demesi gerek. Hayalleriniz ve tutkularınız olmazsa yaptığınız işten, para kazandığınız işten mutlu olmazsınız, tatmin olmazsınız. 

Gençler kendilerini ailelerine dayamış, “yurtdışına gidip okuyacağım” ,  “bu ülkede bir şey olmam” deyip duruyorlar. Tamam da sen yurtdışında ne olacan? Bir fikrin var mı? Bir hayalin, kendini içinde bulmak istediğin bir meslek var mı? Ben bunu göremiyorum. Aralarında vardır ama içinde bulunduğumuz eğitim sistemi hem çocuklarımız vatanseverlikten etti, hem de daha bu kadar yaştayken onları derin bir ümitsizliğin, karamsarlığın içine itiverdi. 

Ülkemizin artık toparlanması gerek, bu iş böyle yürümez, gençlere ihtiyacımız var, eğitimli bir topluma ihtiyacımız var. x kuşağı yaşlanıyor, onların dörtte biri kadar olabilse bu gençler ben razıyım ama derhal 21. yüzyıla uygun bir eğitim modeline geçilmeli ve gençler geleceğe ümitle bakmalı….

Tugba

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir